Het ERASMUS+ project Watching Videos Like a Historian is bijna afgerond en het kan laten zien hoe het project docenten helpt om mediawijsheid te bevorderen met behulp van audiovisueel erfgoed.
Dit project, dat in april 2022 begon en in maart 2025 eindigt, heeft samen met docenten materialen ontwikkeld die helpen historisch audiovisueel materiaal in de klas te gebruiken. Het doel? Studenten leren kritisch naar media en bronnen te kijken. Het resultaat is onder andere een Toolkit met kant-en-klare lesideeën, online activiteiten en audiovisuele galeries. Docenten uit Nederland, Polen en Spanje hebben actief bijgedragen aan de Toolkit en krijgen training om deze in hun eigen lessen toe te passen.
Daarnaast hebben we dankzij het Watching Videos Like a Historian project in Nederland een gids voor houders van audiovisuele collecties. Deze gids helpt instellingen om hun prachtige materiaal toegankelijk te maken voor het onderwijs, zodat het ook echt ingezet kan worden voor lesdoelen. De gids is via deze link toegankelijk in de AVA_Net kennisbank.
Het project onderzocht hoe audiovisueel materiaal in de klas wordt gebruikt, welke uitdagingen docenten en leerlingen tegenkomen, en wat er gedaan kan worden om deze obstakels weg te nemen. Dit leidde tot het State of the Field Report on Media Literacy en een update van het EuroClio Media Literacy Competence Framework.
Dit project was een mooie samenwerking tussen verschillende Europese partners, waaronder EuroClio, Europeana Foundation, Centrum Cyfrowe, Beeld&Geluid, Webtic en Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals- TV3. Zo delen we kennis en ontwikkelen we materialen die echt impact maken.
Ben je benieuwd naar de materialen en wat er allemaal is ontwikkeld? Neem een kijkje en ontdek de bronnen die jij kunt gebruiken in de klas!